Konsultacijos kituose miestuose:
Konsultacijai registruokitės telefonu +370 659 23416 arba internetu

Viduržemio jūros dieta

Tikriausiai nereikia ir įrodinėti, kad mityba yra pats svarbiausias veiksnys mūsų puikiai sveikatai ir gerai savijautai. Ne tik įvairiuose šaltiniuose galima rasti begalę informacijos apie įvairiausius sveikus mitybos būdus ir dietas, bet ir gydytojai neretai mums kartoja, kad norint tinkamai prižiūrėti savo sveikatą ir išvengti įvairių sutrikimų, turime išlaikyti sveiką mitybą, o neretai ir laikytis įvairių dietų.

Viduržemio jūros dieta yra laikoma viena iš pačių sveikiausių lieknėjimo metodų, dar kitaip - dietų visame Pasaulyje ! Ši dieta nėra nukreipta konkrečiai į žmones, kurie turėtų susireguliuoti savo kūno svorį, ji nukreipta į absoliučiai visus žmones, vyrus ir moteris, nepriklausomai nuo amžiaus ar svorio, būtent todėl, kad tokia dieta padeda palaikyti sveiką organizmą. Pakalbėkime plačiau apie Viduržemio jūros dietos naudą ir kaip atrodo kasdien vartojamas maistas. 

Viduržemio jūros dietos nauda

Viduržemio jūros dietos nauda buvo pastebėta tada, kai atliktų tyrimų pagalba buvo nustatyta, jog šio regiono šalių (Graikijos, Pietų Italijos, Pietų Prancūzijos, Ispanijos, Kretos) gyventojai yra kur kas rečiau linkę sirgti širdies ligomis, turėti aukštą kraujo spaudimą ar per didelį cholesterolio kiekį kraujyje. Išsiaiškinta, jog tam itin didelę įtaką daro ne kas kita, o jų maitinimosi įpročiai.

Viduržemio jūros dieta žinoma, kaip mitybos planas, kuris padeda išvengti įvairių ligų, tokių kaip žarnyno, prostatos vėžio, diabeto ir įvairių širdies ligų. Šios dietos racioną daugiausiai sudaro vegetariški valgiai, o mėsos patiekalų vartojama retai, tad nenuostabu kodėl dietos pavadinimas būtent toks. Viduržemio jūros dietą daugiausiai sudaro augaliniai produktai ir ankštinės daržovės, o šie maisto produktai yra tinkamas baltymų šaltinis.

Pagrindiniai Viduržemio jūros dietos principai

Kaip jau buvo galima suprasti, pagrindinis Viduržemio jūros dietos tikslas – tai ne kalorijų skaičiavimas ir svorio metimas, o sveiko organizmo palaikymas. Kadangi šios mitybos nauda yra pastebima su laiku, nuosekliai jos laikantis, ši dieta laikoma tikrų tikriausiu gyvenimo būdu. Jei norėtumėte ją išbandyti, štai keletas patarimų laikantis šios dietos:

  • Saldumynų geriausia būtų atsisakyti, o esant norui geriausia vartoti per šventines progas. Saldūs gėrimai taip pat ne išimtis.
  • Alkoholį vartoti labai saikingai, o geriausia jo išvis atsisakyti.
  • Vartoti daug įvairių daržovių ir vaisių.
  • Gerti daug skysčių, ypač paprasto vandens, ir jo suvartoti ne mažiau nei 6 stiklines per visą dieną. 
  • Patiekalų negardinkite įvairiais paruoštais padažais, vietoj jų rinkitės alyvuogių aliejų.
  • Valgomas maistas turi būti kuo mažiau termiškai apdorotas, tai reiškia, kd reikėtų atsisakyti įvairių pusfabrikačių, o maistą gamintis patiems, kad būtų šviežias ir be papildomų maisto priedų. 
  • Laikantis šios dietos, svarbiausia valgyti saikingai. Daugiau kartų per dieną, bet porcijos turi būti mažesnės. 
  • Žuvį ir baltą mėsą rekomenduojama valgyti ne daugiau kaip tris kartus per savaitę, o raudonos mėsos derėtų išvis vengti. 
  • Patariama vartoti grūdų, duonos produktų, tokių kaip pilnagrūdė duona.
  • Konkrečiai daržovių reikėtų vartoti kiekvieno valgymo metu
  • Kiekvienos dienos mitybos principas turi būti 50x30x20, o tai reiškia, kad per dieną suvartoti reikėtų apie apie 50 % angliavandenių, 30 % riebalų ir 20 % baltymų.

 

Kokie maisto produktai yra rekomenduojami, laikantis Viduržemio jūros dietos, ir kokia nauda jie pasižymi?

Jei jus domina Viduržemio jūros dieta, svarbu susipažinti, kokius maisto produktus rekomenduojama vartoti, jos laikantis, bei kokia nauda kiekvienas iš jų pasižymi:

  • Žuvis, kurioje gausu omega-3. Omega-3 – tai riebalų rūgštys, kurios yra ląstelių membranų struktūriniai komponentai. Šie sveikieji riebalai yra itin naudingi širdžiai ir kraujagyslėms, todėl jie gali itin pasitarnauti, mažinant kraujo spaudimą, infarkto ar insulto riziką, reguliuojant širdies ritmą. Žuvis, kurioje gausu omega-3, yra: lašiša, upėtakis, eršketas, tunas, skumbrė, silkė ir kita.
  • Ypač tyras alyvuogių aliejus. Toks alyvuogių aliejus turi antioksidacinį poveikį, kadangi jame randamas didelis fenolių kiekis. Antioksidantai apsaugo ląsteles nuo įvairių pažeidimų, galinčių pagreitinti senėjimo procesą ar net padidinti onkologinių ligų, aterosklerozės, Parkinsono ir Alzheimerio ligų, aukšto kraujospūdžio ir didelio cholesterolio kiekio riziką.
  • Vaisiai ir daržovės. Juose gausu vitaminų, mineralų, antioksidantų, skaidulų ir kitų medžiagų, dėl kurių vaisiai ir daržovės yra vertinami kaip maistingas pasirinkimas. Valgant daugiau augalinės kilmės maisto produktų, galima išvengti įvairių lėtinių ligų ir padidinti gyvenimo trukmę. Tad, į savo kasdienę mitybą rekomenduojama įtraukti: artišokus, burokėlius, agurkus, baklažanus, grybus, ridikėlius, morkas, moliūgus, šparagines pupeles, obuolius, abrikosus, avokadus, įvairias uogas, citrusinius vaisius, figas, datules, vynuoges ir taip toliau.
  • Prieskoniai. Įvairios prieskoninės žolelės ir tokie prieskoniai kaip cinamonas, pipirai, garstyčių sėklos, ciberžolė yra puikus būdas sumažinti druskos ir cukraus poreikį. Taip pat juose gausu antioksidantų, kurie, kaip jau buvo minėta anksčiau, yra itin naudingi žmogaus organizmui.
  • Pilno grūdo maisto produktai. Šiuose maisto produktuose yra naudojamos visos grūdo dalys: gemalas, endospermas ir luobelė. Būtent dėl to tokiuose gaminiuose yra kur kas daugiau baltymų, skaidulų, B grupės vitaminų, mineralų ir antioksidantų. Visa tai padeda palaikyti stabilią gliukozės koncentraciją kraujyje, prisideda prie geresnės virškinimo sistemos funkcijos, stiprinamas imunitetas bei atsparumas stresui.
  • Ankštinės daržovės ir riešutai. Pupelės, lęšiai, riešutai ir įvairios sėklos įtrauktos į mitybą užtikrins pakankamą baltymų, skaidulų, sveikųjų riebalų kiekį. Reguliariai vartojant šiuos maisto produktus, yra reguliuojamas kraujospūdis, sumažinamas cholesterolio kiekis, o taip pat ir mažinami uždegiminiai procesai organizme. Dėl to savo mitybos racioną papildykite tokiais produktais, kaip geltonaisiais žirniais, lęšiais, avinžirniais, pupelėmis, kedro riešutais, pistacijomis ar graikiniais riešutais ar migdolais.

Tai – tik keli pavyzdžiai, rekomenduojamų maisto produktų gali būti kur kas daugiau. Svarbu suprasti, jog kiekvienas žmogus yra skirtingas, todėl norint sureguliuoti savo mitybą, labai svarbu atsižvelgti į savo organizmo poreikius.

Dietoscentras.lt – individualus mitybos planas kiekvienam

Vilniaus dietologijos centro kvalifikuoti gydytojai dietologai, išsiaiškinę individualius kiekvieno organizmo poreikius, įvertinę sveikatos būklę, sudarys tinkamiausią jums, sveikos mitybos planą, kuris leis saugiai ir su malonumu siekti užsibrėžtų tikslų. SUSISIEKITE

Dieta pagal kraujo grupę išties yra naudinga suderinta mityba kiekvienam organizmui, kadangi atsisakydami produktų, netinkančių mūsų organizmui, jis pradeda valytis.

Agurkų dieta
Daržovių dieta
Kopenhagos dieta
Ryžių dieta
Ananasų dieta
Delčios dieta
Kopūstų dieta
Vaikulės dieta
Angelo dieta
Dukano dieta
Kopūstų sriubos dieta
Vaisių dieta
Atkinso dieta
Esmeraldos dieta
Košių dieta
Vandens dieta
Bado dieta
Grikių dieta
Kremliaus dieta
Varškės dieta
Baltymų dieta
Japoniška dieta
Levo Chazano dieta
Skysčių dieta
Bananų dieta
Kefyro dieta
Obuolių dieta
Sriubos dieta
Daktaro Ozo dieta
Kiaušinių dieta
Organizmo valymo dieta
Sulčių dieta