Konsultacijos kituose miestuose:
Konsultacijai registruokitės telefonu +370 659 23416 arba internetu

Medžiagų apykaita

Medžiagų apykaita, kodėl ji svarbi lieknėjant?

Žodžių junginys „medžiagų apykaita - metabolizmas“ visuomet figūruoja, kuomet kalbame apie svorio mažinimą, kūno formavimą, sportą ar mitybos plano rengimą. Tai reiškia, kad ji turi svarbią reikšmę, tačiau kokią?

Kodėl sugalvojus lieknėti ar nusprendus sveikai maitintis, pirmiausia turite paspartinti medžiagų apykaitą, o, svarbiausia, kaip tai padaryti? Į šiuos ir kitus klausimus atsakysime straipsnyje.

Metabolizmas, tai visų cheminių reakcijų, vykstančių mūsų organizme, pavadinimas. Kalbant apie metabolizmą, pirmiausia reikia paminėti, jog ji svarbi ne tik dėl liekno kūno. Pasirodo, ji yra atsakinga ir už bendrą mūsų savijautą bei gerą sveikatą. Būtent dėl metabolizmo procesų mūsų organizmas gauna jam reikalingų medžiagų, padedančių kokybiškai funkcionuoti. Tie asmenys, kurių medžiagų apykaita yra lėtesnė daug dažniau serga endokrininės sistemos ligomis. Natūraliai medžiagų apykaita ima lėtėti daugmaž nuo 30-ies metų. Vadinasi tukti moterys gali pradėti apie 50-uosius metus ar net ir ankščiau dėl pasikeitusių mitybos, fizinio aktyvumo bei gyvenimo būdo pokyčių.. Norite to išvengti? Suvartokite apie 100 kalorijų mažiau nei 40-ies. Šiek tiek vis tiek papilnėsite, nes tai natūralus procesas, tačiau riebalai probleminėse srityse kaupsis daug sunkiau. Kadangi prakalbome apie riebalus bei viršsvorį, svarbu pakalbėti ir apie dietas. Pasirodo, jos labiausiai išderina mūsų medžiagų apykaitą ir sukelia visai ne tokį rezultatą, apie kokį svajojome.

Mažo kaloringumo dietos – ne sprendimas

Dažnas, pradėjęs lieknėjimo procesą sumažina gaunamų kalorijų kiekį iki minimumo, daug sportuoja, tačiau valgo retai, taip pat atsisako pusryčių, nes tikisi, jog „sutaupys“ kalorijų. Deja, toks sprendimas yra netinkamas, nes valgant tik porą kartų per dieną ar atsisakant pusryčių galiausiai susilaukiate atvirkščio rezultato. Taip nutinka todėl, kad atsisakius pusryčių atsiranda galimybė vakare persivalgyti dvigubai, o svarbiausia, valgant po nedaug ir retai, ji pradeda lėtėti. Dar paprasčiau sakant, gyvenant pusbadžiu, organizmas aptingsta, o medžiagų apykaita lėtėja. Kaip tik todėl kiekvieną suvalgytą kasnį kaupia savyje, nes nežino kada gi vėl jam pritrūks vienų ar kitų reikalingų maisto medžiagų. Vadinasi, ilgesni nei 3 valandos tarpai tarp valgymų nepadeda, o kenkia Jūsų kūnui, formom, taip pat ir sveikatai. Sureguliavus mitybą galima sureguliuoti ir savo svorį, be to, padėti Jūsų vidaus organams.

Ką daryti, kad mūsų apykaita pagreitėtų?

Tai reiškia, itin šaunų dalyką – valgyti reikia. Valgyti būtina. Tačiau tai daryti būtina tikslingai pasirenkant produktus. Cukrus, alkoholis, kepti ir riebūs patiekalai, itin dideli miltinių produktų kiekiai – Jums ne draugai. Todėl jų rekomenduojame atsisakyti. Taigi, stenkitės kaip įmanoma daugiau judėti ir išnaudokite net menkiausias galimybes: lipti laiptais ar važiuoti liftu? Žinoma, kad lipti. Savaitgalį išvažiuoti prie ežero, į sodą, o galbūt į kalnus paslidinėt arba likti namie ir žiūrėti televizorių? Rekomenduojame rinktis aktyvų poilsį. Taip pat išsirinkite sporto rūšį, kuri Jums labiausiai patinka ir sportuokite su malonumu. Gerkite pakankamai skysčių - negazuoto vandens, kurio reikia bent poros litrų per dieną (jei sportuojate – daugiau), žalios arbatos. Taip pat į savo mitybos planą įtraukite daržovių, vaisių, grūdinių patiekalų. Valgyti rekomenduojame apie 4-6 kartus. Kokio dydžio porcijas rinktis priklauso nuo Jūsų individualių poreikių, fizinio aktyvumo ir kitų veiksnių, tad šiuo klausimu rekomenduojame pasikonsultuoti su gydytoju dietologu, kuris paskirs tinkamiausią maitinimosi būdą.

Taigi medžiagų apykaitos procesų greičiai – kiekvienam individualūs, ir vis tik, jei Jūsų medžiagų apykaita iš prigimties yra lėtesnė yra keletas būdų, kurie gali ją paspartinti. Svarbiausia rasti tinkamus, Jūsų sveikatai nekenkiančius ir optimalius būdus.

Taip pat galite paskaityti ir kitus susijusius straipsnius:

Kineziterapijos nauda
Kruopos, jų nauda
Dietos nėra veiksmingos?
Sveika vaikų mityba
Kaip maitintis per šventes
Gydytojo dietologo konsultacija Klaipėdoje
Efektyviausia, veiksmingiausia dieta
Oda ir mityba
Riebalai
Sveika mityba ir dieta. Koks tarp jų skirtumas?
Sveikos mitybos piramidė
Motyvacija siekiant numesti svorio
Dažniausios svorio metimo klaidos
Medžiagų apykaita. Kodėl ji svarbi?
KMI skaičiuoklė